Dla kogo jest trener personalny? Jak wybrać dobrego trenera?

Na rynku można spotkać szeroki wahlarz trenerów personalnych, szczególnie w dużych miastach można przebierać wśród ofert. Warto jednak spojrzeć na kilka kryteriów zanim zdecydujemy się na współpracę. Jakie kwalifikacje powinien mieć dobry trener personalny?

Wybór odpowiedniego trenera personalnego jest ważny, ponieważ wpłynie on na skuteczność Twojego programu treningowego i osiągnięcie Twoich celów zdrowotnych i sprawnościowych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że współpraca z trenerem osobistym to nie tylko trening. Przede wszystkim powierzamy pod opiekę swoje najcenniejsze aktywno czyli zdrowie i cały organizm.

Jakie wykształcenie powinien mieć trener personalny?

Zawód trenera personalnego jest zawodem nieregulowanym ustawowo. Oznacza to, że własciwie każda osoba, która zrobi sobie jakikolwiek trenerski kurs może wykonywać ten zawód. W praktyce na takie własnie osoby należy uważać. Pozornie niska cena za usługi może sprawić, że przyjdzie nam zapłacić za treningi własnym zdrowiem. Na rynku jest bardzo dużo instytucji oferujących kursy trenerskie i instruktorskie online. Oznacza to, że trener po takim kursie ma wykształcenie tylko teoretyczne i w skrajnym przypadku może mieć mało doświadczenia ze sportem.

Absolutne minimum kwalifikacji, które trener powinien posiadać:

 1. Wykształcenie kierunkowe, np. AWF, kierunek fizjoterapia lub wychowanie fizyczne lub pokrewne
 2. Kurs trenera personalnego realizowany stacjonarnie przez dobry ośrodek
 3. Akredytację REPs lub pokrewną
 4. Kurs instruktora kulturystyki / siłowni lub fitness

Dodatkowe kwalifikacje, które będzie miał dobry trener personalny:

 1. Szkolenia z zakresu żywienia człowieka
 2. Szkolenie z zakresu treningu z kobietami w ciąży
 3. Szkolenie z zakresu treningu dla seniora
 4. Szkolenie z zakresu ćwiczeń na kręgosłup
 5. Szkolenie z zakresu rozciągania i mobilizacji mięśni
 6. Szkolenie/kurs z zakresu przygotowania motorycznego
 7. Szkolenie z masażu klasycznego
 8. Inne kursy instruktorskie z różnych dyscyplin sportowych, np. pływanie, squash, tenis, narciarstwo, pilates, joga
 9. Szkolenie z pierwszej pomocy

Warto także spotkać się z trenerem, odbyć pierwszą konsultację lub trening próbny, aby poznać styl pracy oraz samego trenera jako człowieka. Jeżeli decydujemy się na współpracę stacjonarną warto zdawać sobie sprawę, że z trenerem w skali tygodnia będziemy spędzać ok. 2-4 godzin i osobiście nie wyobrażam sobie widywać człowieka tak często, którego w jakiś sposób nie polubię lub który nie będzie przekonywujący albo, którego styl pracy nie będzie mi odpowiadać.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby znaleźć dobrego trenera personalnego:

 1. Określ swoje cele: Zanim zaczniesz szukać trenera, zastanów się nad swoimi celami treningowymi. Czy chcesz schudnąć, zwiększyć masę mięśniową, polepszyć kondycję, wzmocnić kręgosłup lub zdrowie? Im jasniej zdefiniujesz swoje cele, tym łatwiej będzie Ci znaleźć trenera odpowiedniego do ich realizacji.
 2. Sprawdź kwalifikacje: Upewnij się, że trener posiada odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Dobry trener personalny powinien być certyfikowany przez akredytowaną organizację, taką jak REPS, czy inne odpowiednie instytucje. Upewnij się, że trener posiada aktualne certyfikaty.
 3. Doświadczenie: Doświadczenie trenera może być kluczowe. Zapytaj o doświadczenie trenera w pracy z osobami o podobnych celach lub potrzebach do Twoich. Trenerzy personalni o różnym doświadczeniu mogą lepiej pasować do różnych typów klientów.
 4. Styl i podejście: Ważne jest, aby Twój trener personalny miał odpowiedni dla Ciebie styl i podejście. Spotkaj się z potencjalnym trenerem, aby dowiedzieć się, czy macie wspólne wartości i czy jego metoda pracy odpowiada Twoim oczekiwaniom. Niektórzy trenerzy bardziej skupiają się na motywacji i wsparciu emocjonalnym, podczas gdy inni skupiają się bardziej na naukowym podejściu do treningu.
 5. Referencje i opinie: Poproś o referencje od innych klientów trenera lub sprawdź opinie online. To pomoże Ci ocenić, jak dobrze trener wywiązuje się z obowiązków i czy jego klientom udaje się osiągnąć swoje cele.
 6. Harmonogram i dostępność: Upewnij się, że harmonogram treningów trenera pasuje do Twojego. To musi być dogodne, abyś mógł regularnie uczestniczyć w treningach. Zapytaj również o dostępność trenera w razie potrzeby, na przykład w przypadku nagłych zmian w planie treningowym.
 7. Prośba o próbny trening: Wielu trenerów oferuje darmowy lub tanio rozpoczynający trening. To doskonała okazja, aby przetestować ich styl pracy i zobaczyć, czy dobrze się rozumiecie.
 8. Intuicja: Warto również zaufać swojej intuicji. Jeśli czujesz, że dana osoba nie jest odpowiednim trenerem dla Ciebie, to być może warto kontynuować poszukiwania.

Pamiętaj, że wybór trenera personalnego to ważna decyzja, więc nie śpiesz się z nią. Staraj się znaleźć osobę, która będzie Cię motywować, wspierać i pomagać osiągnąć Twoje cele.

autor: Norbert Gotz trener personalny od 2012

Jak optymalizować proces tworzenia materiałów promocyjnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *